user_mobilelogo

Herbata z cytrynąDzisiaj w naszych ciekawostkach weźmiemy pod lupę herbatę z cytryną.

Na pytanie czy jest zdrowa i korzystna jesienią? Większość z pytanych odpowie: tak! Ponieważ zawiera witaminę C. Ale połączenie herbaty i cytryny nie zawsze może być korzystne i zdrowe.

Po pierwsze:
herbata rośnie na glebach bardzo bogatych w Glin (Aluminium) i wchłania ten metal do liści. Glin w tej postaci jest bezpieczny i śladowe ilości przedostają się do napoju. Sytuacja ta ulega zmianie, kiedy do naparu zawierającego liście herbaty dodamy cytrynę. Glin z listków w połączeniu z kwasem cytrynowym, tworzy się cytrynian glinu. Jest on dobrze przyswajalny przez nasz organizm i bardzo szkodliwy. Odkłada się w tkankach m.in. w mózgu i przyczynia się do powstania alzheimera.

Aby uniknąć tej reakcji należy pamiętać że w naparze z herbaty nie mogą pozostawać listki herbaty, kiedy dodajemy cytrynę. Po usunięciu listków z naparu nic nam nie grozi.

Po drugie:
cytrusy nie są najlepszym źródłem witaminy C. Dużo więcej znajdziemy jej chociażby w czarnej porzeczce – dla dorosłego człowieka wystarczy już garść tych owoców.

Po trzecie:
witamina C jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę, dlatego dodanie jej do gorącej herbaty spowoduje znaczną utratę tej witaminy. Chcąc dodać cytrynę do herbaty poczekajmy aż napar ostygnie.

Jeśli więc lubisz herbatę z cytryną nie musisz z niej rezygnować. Wystarczy, że będziesz pamiętał, że cytrynę dodajemy do herbaty bez „fusów” i wtedy kiedy przestygnie. Jeśli nie zależy Ci na witaminie C, a tylko na smaku, nie musisz czekać.

Pamiętajmy, że zdrowotne właściwości ma również sama herbata. Jest źródłem witamin, składników mineralnych i polifenoli. Dzięki tym składnikom wspomaga walkę z wirusami, odpręża i poprawia humor.

Zapamiętaj kilka prostych zasad i NA ZDROWIE !!!

Autor: Krzysztof Żygadło

11.09.2014